بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی

بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی و انواع

بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی چیست ؟ ریاضیات علمی است كه مفاهیم آن خیلی قابل احساس نیست اگر چه كه ما در طول زندگی شاید بیش از علوم دیگر با ریاضیات سروكار داشته باشیم اما تفهیم كردن مسائل آن كمی دشوار است و به همین دلیل بیشتر از سایر علوم برای آموزش و یادگیری آن، نیازمند روش های متفاوتی هستیم.

آموزش مفاهیم ریاضی بیش از همه ی پایه ها، برای پایه ی ابتدایی دشوار است و نیازمند مهارت بالایی دارد تا بتوان یك مفهوم یا مسأله را برای بچه های ٦ تا اغلب ١٠ سال بیان كرد. هدف بیان راه كارهایی است كه هم آموزگار و هم شاگرد بتوانند راحتتر ریاضیات را هم آموزش دهند و هم آموزش ببینند.

بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی

بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی

در ابتدا و اولین گام روی سخن ما با آموزگاران است كه باید درك كنند واقعا درك كردن مسائل ریاضیات برای شاگردان كمی دشوار است و انتظار نداشته باشد كه شاگردان به راحتی هرچه را كه وی میگوید، بپذیرند و گاهی برای بیان یك مطلب لازم است كه چندین روش را به كار گیرد.

معلم باید هنگام آموزش یك فضای تعاملی را ایجاد كند تا شاگردان بتوانند نظرات خود را بیان كنند و اگر مفهومی را نفهمیدند بتوانند ابراز كنند.

گاهی شنیده ایم و دیده ایم كه میگویند دبیران ریاضی آدم های خشك و بداخلاقی هستند به اقتضای درس ریاضی، اما باید بدانیم كه در هر حقیقت دنیای ریاضیات بسیار متنوع و جذاب است و از آموزگاران میخواهیم با روشهای صحیح و برخوردهای منعطفانه با شاگردان بتوانند شیرین بودن این درس زیبا را به شاگردان ثابت كنند.

پس گام اول برای بادگیری خوب این درس، برخورد مناسب معلم است، گام بعدی روش ها و ابزارهایی هستند كه در این درس استفاده میشود.

روش های تدریس ریاضی

برای دوره ی ابتدایی

روش شرحی:

در این روش معلم گوینده  و دانش آموزان شنونده هستند كه رایج ترین روش در تدریس مدارس كشورمان است. این روش نسبت به روش های دیگر خیلی منیجه مثبتی ندارد چون همان بحث تعامل در آن كم است و محیط كلاس بسیار خسته كننده خواهد شد و عمیقا مباحث یاد گرفته نمیشود بلكه بیشتر جنبه ی حفظ كردن پیدا میكند.

روش تشبیهی:

در این روش برای بیان مسأله معلم ابتدا از یك مثال یا گفتن یك داستان شروع میكند، اگر این مثال در زندگی روزمره هم كاربرد داشته باشد كه چه بهتر زیرا دانش آموزان واقعا آن را درك میكنند. در این روش یادگیری بهتر است چون هم مثال ها قابل درك هستند و هم دانش آموزان هم در بحث شركت میكنند و فضای یادگیری دیگر كسل كننده نخواهد بود.

روش قاعده ای:

در ریاضیات یك سری الكوهای ثابت شدی ای وجود دارد كه چاره ای جز حفظ كردن آنها نیست چون معمولا آنها به صورت یك فرمول ثابت هستند.

مثل محاسبه ی مساحت اشكال یا … در این روش بیشتر خود دانش آموز نقش دارد تا ببیند چطور و با چه روشی بهتر این قاعده را به خاطر میسپارد.

یكی از روشهای خوب در این زمینه این است كه فرمولهای ثابت شده را در چند كاغذ یادداشت كنید و در جاهایی بچسبانید كه بیشتر چشمتان به آنها میخورد، مثل روی در كمدتان، روی در یخچال، تا با دیدن مداوم آنها در خاطر سپرده شوند. این یك روش پیشنهادی است.

روش های تدریس ریاضی در كشورهای مختلف

روش های تدریس در كشورهای مختلف از الگویی خاصی پیروی میكند مثلا در كشور آلمان تدریس با توسعه ی روش های پیشرفته همراه است و در ژاپن بیشتر تأكید بر كار گروهی دارند طوری كه فعالیت معلمان كمتر است و فعالیت دانش آموزان بیشتر است كه خودشان راه حلی برای مسأله ارائه دهند.

در كشور ما بیشتر روش تكرار و تمرین است و در نهایت راه حل توسط خود معلم ارائه میشود. امروزه بیشتر تلاش میشود كه روشهای آموزشی ما از الگوهای كشورهای توسعه یافته استفاده كند چرا كه هرچه قدر خود دانش آموزان شركت داشته باشند و اكتشاف كنند نتیجه ی بهتری خواهد داشت.

بهترین روش آموزش و يادگيری ریاضی از نظر شما کدام است ؟

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

منو اصلی