تکنیک های رفتار با کودکان نحوه پاسخ دادن به کودک

تکنیک های رفتار با کودکان بدقلق و ناآرام

یکی از تکنیک های رفتار با کودکان ، صحبت کردن و برقراری ارتباط با آنها است. گوش دادن و صحبت کردن دو نیمه فرآیند برقراری ارتباط است. در ادامه به شما یاد خواهیم داد چگونه به طور مؤثر به حرف فرزندتان گوش دهید و در مقابل، چگونه احساسات ‌تان را محترمانه بیان کنید:

استفاده از جملات مثبت

اگر به فرزندتان بگویید که چه ‌کار باید انجام دهد، پاسخ بهتری به خواسته ‌تان خواهد داد تا از او بخواهید که چه کاری را انجام ندهد.

مثلاً گفتن «مهدی جان، بگو چرا عصبانی هستی و جیغ می‌کشی؟» بهتر از گفتن «این‌قدر جیغ نزن مهدی!» است.

فرصت پاسخ دادن به کودک

برای کودکان با توجه به جوان بودن مغز آن‌ ها چند ثانیه طول می‌کشد تا آنچه را که شما گفته‌اید بفهمند و نسبت به آن واکنش نشان دهند.

بنابراین ضمن اینکه از جملات مثبت استفاده می‌کنید، فرصت کافی به کودکتان بدهید تا پیام‌ هایی را که دریافت می‌کند در مغزش پردازش کرده و در خصوص واکنش مناسب تصمیم‌گیری کند.

تکنیک های رفتار با کودکان نحوه پاسخ دادن به کودک

کوتاه و ساده کردن پیام‌ها

کودک شما تنها می‌ تواند سه موضوع مختلف در هر جمله را بخاطر بیاورد. به عنوان مثال جمله‌ «مهدی جان، لطفاً اسباب ‌بازیت را بردار بیار و بعد بیا اینجا ببینم چی شده؟» پاسخ مناسبی به دنبال خواهد داشت؛

درحالی‌که جمله‌ «مهدی، این‌قدر جیغ نزن، بازیتو بکن، دوباره چی شده؟ چرا حرف نمی‌زنی» طولانی است و پاسخ مناسب را در پی نخواهد داشت.

صراحت در ارایه پیام

داشتن حق انتخاب خوب است. این موضوع باعث مستقل بار آمدن فرزند تان می ‌شود. به عنوان مثال «مهدی دوست داری با هم نقاشی بکشیم یا بازی کنیم؟» یک جمله خوب توأم با حق انتخاب است. اما چنانچه از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اید، بهتر است چنین سؤالی نپرسید.

با پرسیدن جمله‌ «می‌خواهی الان بریم حمام؟» مجوز دادن پاسخ «نه» را به کودکتان می ‌دهید.

محترم شمردن صفات ویژه رشد فرزندان، خود می ‌تواند به آنها کمک کند. این وظیفه والدین است که بیندیشند، قدر بشناسند و فرصت‌ هایی را برای رشد فرزند شان به وجود آورند، نه اینکه او را مجبور کنند طوری باشد که آرزویش را دارند یا او را هل دهند.

این بدان معنی است که شما زمان و مکان کافی در اختیار کودکان قرار دهید تا وقتی آماده بودند بتوانند رشد خود در زمینه ‌های مختلف را شروع و به سرانجام برسانند.

تکنیک های رفتار با کودکان

شما فقط موظف هستید شرایط را مهیا سازید. شما مسیر را هموار کنید، کودکان خودشان می ‌دانند چگونه مسیر را به درستی طی کنند.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

منو اصلی