تو خوبی نه اینكه تو باهوشی !

تو خوبی نه اینکه تو باهوشی

تو خوبی نه اینکه تو باهوشی !

تا زمان ١٨ سالگی فرزندتان حتی روزی پنجاه بار به او بگویید ( تو خوبی) یا بارها و بارها به او بگویید ( تو میتوانی).

جملاتی هستند که باید به فرزندان بگوییم شاید به نظر ساده بیاد اما در شکل گیری شخصیت آنها و روحیه ی آنها تأثیر به سزایی دارد.

گاهی بدون توجه به گفتارهایمان تمام تفکر و شخصیت کودک را تا بزرگسالی شکل میدهیم.

جملاتی مثل ( تو باهوشی ، تو خوشگلی، تو زرنگی) یا کلمات و جملاتی که توجه خاصی به ظاهر کودک دارد، گفتن این کلمات خوب نیست.

وقتی به کودک دیکته میکنید که تو باهوشی و همه چیزو میفهمی، اگر کودک سؤالی برایش ایجاد شود و مطلبی را متوجه نشود به دلیل وظیفه ی باهوش بودن که باید به دوش کشد و ما این بار را به او منتقل کردیم، کودک دیگر سوال خود را مطرح نمیکند و فکر میکند اگر موضوعی را متوجه نشود و نفهمد باهوش بودنش زیر سوال می رود.

چه کسی زیباست؟ چه کسی زشت است؟

تو خوبی نه اینکه تو باهوشی !

وقتی مدام به او میگوییم تو زیبایی تو خوشگلی، کودک ناخودآگاه ذهنش منعطف به زیبایی خود میشود. حساس و وسواس میشود که مبادا کاری کند از خوشگلی او کم شود. اگر این نتیجه را هم نداشته باشد قطعا کودک ذهنش و چشمش فقط به دنبال ظواهر زیبا میرود و این مقایسه ایجاد میشود که ( چه کسی زیباست؟ چه کسی زشت است؟) درحالی که ما در تلاشیم تبعیض و ظاهرنگری را امروزه کمتر کنیم.

گاهی اگر فرزندتان از شما سوال میکند و جوابش را هم میدانید به او بگویید (نمیدانم) اجازه دهید کودک بفهمد ندانستن عیب نیست میتواند سوال کند، میفهمد که حتی اگر بزرگ هم شود و راجب یک موضوعی اطلاعی نداشت، راحت بگوید نمیدانم تا اینکه بخواهد اظهار فضیلت کند.

در برابر کار اشتباهی که میکنید از فرزندتان عذرخواهی کنید! بگذارید بفهمد که فقط او نیست که اشتباه میکند اگر هم اشتباهی میکند شجاعت عذرخواهی را داشته باشد.

تو خوبی نه اینکه تو باهوشی !

حال گفتن ( تو خوبی ) چه کمکی به فرزند میکند؟ وقتی این صفت را در خود باور کند، از خودش خوب مراقبت میکند. مهر طلب، عزت طلب و خودخواه نمیشود.

درمیابد که دنیا جای خوبی ها است، دنیا پیش از اینکه به انسانهای خوشگل نیاز داشته باشد به انسانهای خوب نیاز دارد.

در نهایت اینکه وقتی کودک کلمه ی ( خوبی) را میشنود و به آن واقف میشود خودش را دوست میدارد، دیگران را نیز دوست میدارد. به خودش احترام میگذارد و همچنین به دیگران.

مطالعات و شواهد زیادی نشان داده است افراد زیبارویی که به زیبایی خود واقف بودند ولی به دلیل این حس که ( من خوب نیستم) دست به مواد مخدر، مصرف بی رویه ی الکل و خودکشی زده اند. پس مراقب کلامتان باشید و قدرت کلمات را نادیده نگیرید.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

منو اصلی