تو خوبی نه اینكه تو باهوشی !

تو خوبی نه اینكه تو باهوشی

تو خوبی نه اینكه تو باهوشی !

تا زمان ١٨ سالگی فرزندتان حتی روزی پنجاه بار به او بگویید ( تو خوبی) یا بارها و بارها به او بگویید ( تو میتوانی).

جملاتی هستند كه باید به فرزندان بگوییم شاید به نظر ساده بیاد اما در شكل گیری شخصیت آنها و روحیه ی آنها تأثیر به سزایی دارد.

گاهی بدون توجه به گفتارهایمان تمام تفكر و شخصیت كودك را تا بزرگسالی شكل میدهیم.

جملاتی مثل ( تو باهوشی ، تو خوشگلی، تو زرنگی) یا كلمات و جملاتی كه توجه خاصی به ظاهر كودك دارد، گفتن این كلمات خوب نیست.

وقتی به كودك دیكته میكنید كه تو باهوشی و همه چیزو میفهمی، اگر كودك سؤالی برایش ایجاد شود و مطلبی را متوجه نشود به دلیل وظیفه ی باهوش بودن كه باید به دوش كشد و ما این بار را به او منتقل كردیم، كودك دیگر سوال خود را مطرح نمیكند و فكر میكند اگر موضوعی را متوجه نشود و نفهمد باهوش بودنش زیر سوال می رود.

چه كسی زیباست؟ چه كسی زشت است؟

تو خوبی نه اینكه تو باهوشی !

وقتی مدام به او میگوییم تو زیبایی تو خوشگلی، كودك ناخودآگاه ذهنش منعطف به زیبایی خود میشود. حساس و وسواس میشود كه مبادا كاری كند از خوشگلی او كم شود. اگر این نتیجه را هم نداشته باشد قطعا كودك ذهنش و چشمش فقط به دنبال ظواهر زیبا میرود و این مقایسه ایجاد میشود كه ( چه كسی زیباست؟ چه كسی زشت است؟) درحالی كه ما در تلاشیم تبعیض و ظاهرنگری را امروزه كمتر كنیم.

گاهی اگر فرزندتان از شما سوال میكند و جوابش را هم میدانید به او بگویید (نمیدانم) اجازه دهید كودك بفهمد ندانستن عیب نیست میتواند سوال كند، میفهمد كه حتی اگر بزرگ هم شود و راجب یك موضوعی اطلاعی نداشت، راحت بگوید نمیدانم تا اینكه بخواهد اظهار فضیلت كند.

در برابر كار اشتباهی كه میكنید از فرزندتان عذرخواهی كنید! بگذارید بفهمد كه فقط او نیست كه اشتباه میكند اگر هم اشتباهی میكند شجاعت عذرخواهی را داشته باشد.

تو خوبی نه اینكه تو باهوشی !

حال گفتن ( تو خوبی ) چه كمكی به فرزند میكند؟ وقتی این صفت را در خود باور كند، از خودش خوب مراقبت میكند. مهر طلب، عزت طلب و خودخواه نمیشود.

درمیابد كه دنیا جای خوبی ها است، دنیا پیش از اینكه به انسانهای خوشگل نیاز داشته باشد به انسانهای خوب نیاز دارد.

در نهایت اینكه وقتی كودك كلمه ی ( خوبی) را میشنود و به آن واقف میشود خودش را دوست میدارد، دیگران را نیز دوست میدارد. به خودش احترام میگذارد و همچنین به دیگران.

مطالعات و شواهد زیادی نشان داده است افراد زیبارویی كه به زیبایی خود واقف بودند ولی به دلیل این حس كه ( من خوب نیستم) دست به مواد مخدر، مصرف بی رویه ی الكل و خودكشی زده اند. پس مراقب كلامتان باشید و قدرت كلمات را نادیده نگیرید.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

منو اصلی